Yardım / SSS

Nasıl Sipariş verebilirim?

Alışveriş yapmak için eğer üye değilseniz, ÜYE OLmalısınız ya da daha önce üyelik işlemini gerçekleştirdiyseniz GİRİŞ YAPmalısınız. Sonrasında sipariş vermek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  1. İncelediğiniz, beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz ürünü SEPETE EKLEyiniz.
  2. SEPET sayfasındaki ürün bilgilerinizi kontrol ediniz.
  3. Ödeme yapmak için ÖDEME SAYFASINA GİT butonuna basınız.
  4. KARGO VE FATURA BİLGİLERİ bölümünü doldurunuz. Kargo farklı bir adrese gidecek ise KARGO BAŞKA ADRESE GİTSİN bölümünü doldurunuz.
  5. Siparişinizle ilgili bize iletmek istediğiniz herhangi bir notunuz varsa SİPARİŞ NOTLARI kutucuğuna yazınız.
  6. Size uygun ödeme şeklini seçip, ödemenizi yapınız.
  7. MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİni okuyup kabul ettiğinize dair işaretleyiniz.
  8. Son olarak SİPARİŞİ ONAYLA butonuna basarak, satın alma işleminizi tamamlayınız.

Sipariş hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Siparişinizin son durumunu HESABIM menüsünden giriş yaparak SON SİPARİŞLER bölümünden öğrenebilirsiniz.

Ya da İLETİŞİM sayfamıza girip BİZE YAZIN bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Siparişime ürün ekleyebilir miyim?

Ödemenizi henüz yapmamışsanız siparişinize ürün ekleyebilirsiniz.

Ödemesini yaptığınız ve onaylanan siparişinize daha sonradan ekleme yapılamamaktadır.

Siparişimi hediye paketi yapabilir misiniz ve hediye notu ekleyebilir miyim?

Evet. SEPETinize gidiniz ve FATURA BAŞKA ADRESE GİTSİN bölümünün altındaki SİPARİŞ NOTLARI kutusuna istediğiniz bilgileri girebilirsiniz.

Hediye paketi ücretsiz mi?

Evet, hediye paketi servimiz ücretsizdir.

Yurtdışından sipariş verebilir miyim?

Evet, Gülen Odun’a yurtdışından da sipariş verebilirsiniz.

0 266 312 79 21 no’lu numaramızdan destek alabilir ya da İLETİŞİM sayfamıza girip BİZE YAZIN bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Faturanın kurumsal şirket adına kesilmesini istiyorum. Ne yapmayalım?

Siparişinizi oluşturma aşamasındayken ÖDEME SAYFASInda yer alan KARGO VE FATURA BİLGİLERİ bölümündeki “Firma Adı/Vergi Dairesi/Vergi Numarası” alanlarını eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

Verdiğim siparişin fatura bilgilerini değiştirebilir miyim?

Siparişiniz henüz kargoya verilmedi ise fatura bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

0 266 312 79 21 no’lu numaramızdan destek alabilir ya da İLETİŞİM sayfamıza girip BİZE YAZIN bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sipariş ettiğim ürünler ile faturamın farklı adrese gitmesini istiyorum. Mümkün mü?

Evet. Siparişinizi oluşturma aşamasındayken ÖDEME SAYFASI ekranındaki KARGO VE FATURA BİLGİLERİ bölümüne girdiğiniz bilgiler ürün/ürünlerinizin teslim edileceği adres/kişidir. Düzenlenecek olan fatura da bu bilgilere dayalı olacaktır.

Lakin verdiğiniz siparişin fatura adresinden başka bir adrese gitmesini istiyorsanız, ayrıca KARGO BAŞKA ADRESE GİTSİN bölümünü de doldurmanız gerekmektedir.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Ödemenizi yaptıysanız, siparişiniz onaylanmış ve kargoya verilmiş ise iptal işlemi yapılamamaktadır.

Ödemesini henüz gerçekleştirmediğiniz siparişinizin iptali için HESABIM sayfasında yer alan SON SİPARİŞLER bölümünde “eğer DURUMunuz ÖDEME BEKLENİYOR olarak görünüysa” İPTAL butonuna basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Siparişimde yer alan bir veya birkaç ürünü iptal edebilir misiniz?

Ödemenizi yaptıysanız, siparişiniz onaylanmış ve kargoya verilmiş ise iptal işlemi yapılamamaktadır.

Ödemesini henüz gerçekleştirmediğiniz siparişinizin iptali için HESABIM sayfasında yer alan SON SİPARİŞLER bölümünde “eğer DURUMunuz ÖDEME BEKLENİYOR olarak görünüysa, İPTAL butonuna basarak bir ya da birkaç siparişinizin iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Havale ile oluşturduğum ve henüz onaylanmayan siparişimi iptal edebilir miyim?

Siparişinize ait herhangi bir ödeme yapmadıysanız, oluşturduğunuz sipariş 24 saat içinde iptal olacaktır.

Siparişim kaç günde elime ulaşır?

Her gün saat 12:30’a kadar verdiğiniz siparişler; maksimum 7 iş günü ve her halükarda 30 günlük yasal süresi içerisinde, kargo şirketine teslim edilir. (Ödeme şekli olarak “BANKA veya PTT HAVALESİ” seçeneğini işaretlediyseniz, lütfen ilgili “Sipariş Numarası”nı havale dekontunun açıklama kısmına yazınız. Siparişiniz, banka havalesi onaylanmadıkça işleme alınmayacaktır.)

Teslimat adresini ve/veya alıcı isimini değiştirebilir miyim?

Siparişiniz kargoya verilmedi ise 0 266 312 79 21 ya da 0 543 302 98 13 no’lu telefonu arayarak teslimat adresinizi ve alıcı isimlerini değiştirebilirsiniz. Ya da İLETİŞİM sayfamıza girip BİZE YAZIN bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtiçi kargo ücret tutarınız nedir?

Sitemizden vermiş olduğunuz 150 TL ve üzeri alışverişlerinizde yurtiçindeki gönderimler için kargo ücretsizdir.

150 TL altındaki alışverişlerinizde tek ürün için 7 TL, akabindeki her ürün için artı 2 TL olarak fiyatlandırma yapılmaktadır.

Ancak satış anında yürüttüğümüz ve/veya www.gulenodun’dan şartlarını ilan ettiğimiz kampanyaların sonucuna bağlı olarak sözkonusu ürün/ürünlerde fiyat ne olursa olsun kargo ücreti ödemeyebilirsiniz.

Yurtdışı kargo ücretleriniz nedir?

Siparişin içeriği ve bölgesine göre kargo masrafı değişmektedir.

0 266 312 79 21 no’lu numaramızdan destek alabilir ya da İLETİŞİM sayfamıza girip BİZE YAZIN bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışından sipariş verdiğimde ek ödeme yapacak mıyım?

Söz konusu ürün/ürünlerin alımı nedeniyle yasa, yönetmelik ve ilgili yasal düzenlemeleri uyarınca tahakkuk ettireceği gümrük vergisi, harç vesair her türlü mali yükümlülük teslim alacak kişiye aittir.

Hangi ülkelere sevkiyat sağlıyorsunuz?

KARGO VE FATURA BİLGİLERİ bölümünde dolduracağınız ÜLKE seçeneğinde göreceğiniz her ülkeye sevkiyat sağlanabilmektedir.

Siparişimin kargoya verildiğini nasıl öğrenebilirim?

HESABIM menüsüne giriniz. SON SİPARİŞLER sayfasındaki DURUM bölümünde siparişinizle ilgili son durum bilgisini görebilirsiniz.

Sipariş verdiğim ürünlerin tamamı paketin içinden çıkmadı. Ne yapmayalım?

Faturanızdaki ürünlerle paketin içinden çıkan ürünleri kontrol edin.

Faturada/irsaliyede yer alan ürünlerle paketiniz içinden çıkan ürünler aynı olacaktır. Faturanızda/irsaliyenizde yer alan ürünlerin tamamı paketiniz içinden çıkmadı ise; durumu kargo elemanının şahitliğinde tutanağa geçirinmelisiniz ve ilgili tutanağı go@gulenodun.com adresine gönderin. Mailiniz tarafımıza ulaştığında ürününüz/ürünleriniz tarafınıza sevk edilecek aksi halde bedel iadesi sağlanacaktır.

Faturada/irsaliyede yer alan ürünler ile paket içinden çıkan ürünler farklı, ne yapmayalım?

Tarafınıza gelen ürün/ürünler size ait değil ise; paketi kabul etmeyerek kargo görevlisine teslim ediniz ve bu durumu go@gulenodun.com adresine bildiriniz.

“Hasar Tespit Tutanağı” nedir?

Tarafınıza ulaşan paketleri kontrol ederek teslim almanız gerekmektedir. Paket içinden çıkan hasarlı, kırık ürün/ürünler durumunda; kargo elemanının şahitliğinde bu durumu tutanağa geçirmelisiniz. Teslim aldığınız paketin tarafınıza kırık/hasarlı ulaştığı hususunun tutanakta mutlaka belirtilmesi, sizin tarafınızdan ve kargo elemanı tarafından imzalanması gerekmektedir. Aksi takdirde “HASAR TESPİT TUTANAĞI” olmayan hasarlı, kırık ürün/ürünler hakkında iade işlemi kabul edilmemektedir.

Aldığım ürünü iade etmek istiyorum. İade şartlarınız nelerdir?

Ürününüzü/ürünlerinizi teslim aldığınız tarihten itibaren “Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” ile ürününüzün/ürünlerinizin iadesinde hasarlı/kırık/kullanılmış olması halleri haricinde 14 (ondört) iş günü içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayarak iade edebilirsiniz.

www.gulenodun.com adresinde “TEK” ibaresiyle göreceğiniz her ürün fotoğraflardaki durumuyla birebir aynı olmak koşuluyla size gelecektir. Haricindeki ürünlerde kullanılacak ağaç, ebat aynı olup ağacın doğal yapısı kaynaklı desen/damar farklılıkları olabilmektedir. Bu farkılılıklar, ürün sayfasının AÇIKLAMA kısmında belirtilmiştir.

Buna rağmen fiziki olarak üründen memnun kalmadıysanız www.gulenodun.com; ürünü, adınıza düzenlenmiş fatura ile birlikte geri almayı (hasarlı/kırık ve kullanılmamış olması koşuluyla) taahhüt eder. Faturası olmayan ürün/ürünlerle ilgili hiçbir iade işlemi yapılamamaktadır.

İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturası kurum adına düzenlenen sipariş iadeleri, iade faturası kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.

Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan iade kargo masrafları www.gulenodun.com’a aittir. Ancak alıcı, ürün adresine kargolandıktan sonra, ürünü teslim almadan satıştan vazgeçerse, doğacak kargo ücreti alıcıya aittir.

www.gulenodun.com, alıcıya iade onayını verdikten sonra iade kargonuzu 3 gün içinde Gülen Odun adresine göndermelisiniz. Ürünün/ürünlerin hasarlı/kırık/kullanılmış olmadığı tarafımızca onaylandıktan en geç 3 iş günü içinde alıcının hesabına ürünün fatura bedeli iade edilecektir.

İade, hangi koşullarda gerçekleşmez?

CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLERe konu olan durumlarda

HASAR TESPİT TUTANAĞI tutulmamış, yani alıcıya sağlam olarak teslim edildiği varsayılan hasarlı ürünlerde

Ürünü iade ederken, alıcının adına düzenlenmiş faturanın ürün ile birlikte Gülen Odun adresine gönderilmediği hallerde

Ürün, alıcıya kurumsal fatura düzenlenerek gönderilmiş lakin alıcı iade esnasında kurumsal iade faturası düzenlememiş ise

www.gulenodun.com tarafından iade kabul edilmeyecektir.

“Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” hangileridir?

a) Alıcının istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan özel tasarlanmış sipariş ürünler

b) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan ürünlerden; tekrar satışını imkansız kılacak kullanılmış/kırık/hasarlı ürünler

c) İçeriğinde cam ve ayna gibi kırılabilir malzemeler bulunan ürünler (-ki bu ürünler, ürünün “açıklama” kısmında belirtilmiştir)

 

Ürün, hasarlı, kırık bir şekilde ulaştı ise ne yapabilirim?

Ürününüzü teslimat sırasında kargo yetkilisinin yanında açıp kontrol ettiyseniz ve ürünün kırık/hasarlı olduğuna kanaat getirdiyseniz, kargo yetkilisiyle birlikte HASAR TESPİT TUTANAĞI imzalamışsanız; faturasıyla birlikte (kurumsal fatura kesilmiş ise iade faturasıyla birlikte) adresimize iadesini yapabilirsiniz.

Böyle durumlarda iade kargo ücreti www.gulenodun.com’a aittir.

İade ürünlerimi tarafınıza nasıl gönderebilirim?

İade etmek istediğiniz ürün/ürünler için HESABIM sayfasına giriş yapınız. SON SİPARİŞLER bölümündeki İADE seçeneğini tıkladığınızda göreceğiniz formu doldurup bize GÖNDERiniz. Talebiniz tarafımıza ulaştığında, incelendiğinde ve iade alımını onayladığımızda ürünü/ürünleri nereye göndermeniz gerektiği konusunda yönlendirileceksiniz.

İadem kabul edilmez ise ne olur?

İadesi kabul edilmeyen ürünler (bakınız: HANGİ ÜRÜNLERİ İADE EDEMEM?), tarafınıza karşı ödemeli olarak geri gönderilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için; siparişini tamamlamadan ve ödemenizi yapmadan önce MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİni, Yardım SSS bölümündeki İADE İŞLEMLERİ başlıklarını dikkatlice okumalısınız.

Aldığım ürün kusurlu/arızalı/bozuk değil ancak yine de farklı bir ürünle değiştirmek istiyorum. Değişimi nasıl yapabilirim?

Satın aldığınız ürün/ürünler kusurlu-arızalı-bozuk değilse, www.gulenodun.com adresindeki çoğu ürün tek olduğundan (ki bu sayfamızda ürün fotoğraflarının üzerinde “TEK ibaresiyle belirtilmiştir) sitedeki başka bir ürün ile değişimi maalesef yapılamamaktadır.

Cayma hakkınızı kullanıp iade etmek ve yerine başka bir ürün almak istediğinizde ise, mevcut ürününüzü adresimize faturası ile birlikte iade edip, iade ücreti hesabınıza yatırıldıktan sonra istediğiniz ürün için yeniden sipariş vermeniz gerekmektedir.